Strona główna Nie kupuj Nowofundlanda...
Odwiedziło nas1414232
JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval
English (United Kingdom)Polish (Poland)

  

Google Translate

Nie kupuj Nowofundlanda

 

Poniżej przedstawiony tekst to adaptacja artykułu Pam Green „..Nie kupuj bouviera", napisanego wiele lat temu. Za zgodą autorki artykuł ten jest publikowany przez kluby różnych ras na całym świecie (krążąc nawet w sieci internetowej) w nadziei, że uratuje wiele psów przed tragicznym skutkiem ignorancji - porzuceniem przez tych, którzy NIGDY nie powinni mieć psa.

 

Źródło: Tłumaczenie i opracowanie Aleksandra Dobrut, Nie kupuj Nowofundlanda, Dwumiesięcznik PIES, Nr 3 (275) 1999 i Klub Nowofundlanda

 

 

NOWOFUNDLAND NIE JEST IDEALNĄ RASĄ DLA KAŻDEGO

 

 

Część ludzi znajdzie w tej rasie kilka wspaniałych cech, ale inni znajdą w niej kilka przykrych wad, inni jeszcze znajdą wręcz cechy, których nie byliby w stanie tolerować.
Jest wiele ras psów zaspokajających wymagania różnych ludzi. Jest ponad 300 ras na świecie. Może właśnie dla Ciebie idealna będzie inna rasa. Może dla Ciebie idealny będzie kot. A może powinieneś kupić chomika, papugę lub złotą rybkę. Albo zacznij hodować kaktusy.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI WYMAGASZ, BY TWÓJ PIES MIAŁ ZAWSZE WYGLĄD „PSA-WODZA"


Nowofundland, jakiego oglądasz na ringu wystawowym jest produktem wielogodzinnych zabiegów pielęgnacyjnych - kąpieli, czesania, strzyżenia. Ta starannie konstruowana uroda jest przemijająca. Kilka minut swobody, igraszki na polu czy biegania w deszczu przywracają psu naturalny wygląd. A naturalny wygląd nowofundlanda to: wielki, włochaty wiejski pies z piachem i zielskami przyczepionymi do rozczochranego futra. Prawdziwe piękno tkwi w charakterze nowofundlanda, nie w jego wyglądzie. Są rasy długo i krótkowłose, których wygląd znacznie mniej zależy od pielęgnacji, w przeciwieństwie do nowofundlanda.

NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI NIE CHCESZ DZIELIĆ SWEGO DOMU I ŻYCIA ZE SWOIM PSEM.


Nowofundlandy zawsze współdziałały z ludźmi (podczas połowów ryb, ciągnące ładunki, itp) i spędzały większość swego czasu z rodziną. One wręcz rozkwitają w towarzystwie ludzi i chcą być zawsze tam, gdzie Ty. Są najszczęśliwsze mieszkając w twoim domu i idąc z tobą wszędzie. Dobrze znoszą pozostawanie w domu podczas twojej pracy, lecz nie powinny być relegowane do kenelu na tyłach domu. Szczenię wygnane z domu będzie rosło niezsocjalizowane, niewychowane i nieszczęśliwe. Może za to doskonalić się w takich rozrywkach, jak kopanie dołów czy szczekanie, co uprzykrzy życie tobie i sąsiadom. Dorosły pies odizolowany również będzie nieszczęśliwy. Jeśli zdecydowanie nie chcesz towarzystwa swego psa przez prawie cały czas, nie chcesz, by leżał nocą w twojej sypialni i nie chcesz się nim zajmować w dzień - powinieneś wybrać rasę, mniej wymagającą towarzystwa człowieka. Również, jeśli praca i inne obowiązki nie pozwalają ci spędzać więcej czasu z psem - zrezygnuj z nowofundlanda. Żaden pies nie jest zadowolony bez towarzystwa człowieka, ale np. niektóre rasy myśliwskie bardziej tolerują życie w kenelu lub w ogrodzie, jeśli nie są samotne lecz w grupie. Lepszym wyborem będzie kot jako z natury samotnik i indywidualista.

NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI NIE ZAMIERZASZ GO UCZYĆ (TRENOWAĆ).


Podstawowe posłuszeństwo i przestrzeganie reguł domowych nie jest sprawą dowolną. Jako absolutne minimum musisz nauczyć swojego psa wykonywania takich poleceń jak: stój, połóż się, chodź (czy - do mnie), chodzenia przy nodze oraz ignorowania różnych pokus (gonienia kotów, skakania na ludzi. itp.). Musisz też nauczyć go respektowania domowych zasad, takich jak niewchodzenie na łóżko, żebranie przy stole, itp. To, na co pozwolisz psu, a na co nie - zależy od twoich upodobań, lecz to Ty musisz decydować a nie pies. Musisz być zawsze konsekwentny. Jeśli bawi
Cię, że szczeniaczek wylizuje Twój talerz - nie karaj psa, który wpadnie z ogrodu i wytrze zapiaszczoną mordę w Twój odświętny obrus. Najlepszą metodą jest szkolenie psa na profesjonalnych kursach trwających kilka tygodni i powtarzanie krótkich lekcji (5- 20 min.) codziennie w domu. Wyuczone komendy powinny stanowić integralną część twojego sposobu kontaktowania się z psem w życiu codziennym.
Szczenięta nowofundlanda są bardzo podatne na naukę: są łase na pochwały, inteligentne, spokojne i bardzo ciekawskie. Potrafią całkiem dobrze skupić swoją uwagę na nowym ćwiczeniu przez tak długi czas, jaki potrzebny jest do zrozumienia, wykonania i zapamiętania nowej czynności. Gdy nowofundland czegoś się nauczy, będzie to powtarzał zawsze bezbłędnie. Twój słodki mały szczeniaczek wyrośnie na wielkiego, silnego psa. Jeśli będzie rósł respektując zasady -cała jego siła fizyczna i psychiczna będzie pracować dla Ciebie. Ale jeśli będzie rósł bez zasad i twojego przewodnictwa, z pewnością stworzy swoje własne zasady a jego siła bardzo często będzie w opozycji do twoich oczekiwań i życzeń, np. będzie wlókł
Cię na smyczy w poprzek jezdni tropiąc jakiś ślad, będzie kradł twoje jedzenie ze stołu, będzie nieprzyjemny dla twoich gości brudząc ich ubrania ubłoconymi łapami i zaślinioną mordą. Może nawet zabraniać wstępu gościom do „swojego" domu.
Podstaw wychowania i szkolenia nie nożna zlecić komuś innemu, oddając np, psa do zakładu szkolenia, ponieważ pies nauczy się wykonywać polecenia osoby szkolącej, z którą nawiąże bliższy kontakt, niż z właścicielami. Po powrocie do domu mogą zacząć się te same kłopoty wychowawcze. Jeśli nie umiesz sam ułożyć swojego psa - potrzebny ci jest doświadczony treser, który nauczy  Ciebie jak wychować i wyszkolić twojego psa. TY Jesteś pierwszą osobą, która wydaje polecenia i wymaga ich wykonania, lecz reszta współdomowników musi postępować zgodnie z twoimi założeniami, wymagając od psa tego co Ty. Jeśli nie zamierzasz wychowywać i układać swojego psa i to już od szczenięcia, lepiej wybierz rasę znacznie mniejszą i bardzo uległą.

NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI NIE MASZ OSOBOWOŚCI PRZYWÓDCY


Psy nie wierzą w społeczną równość. Żyją w hierarchii socjalnej zależnej od lidera (Alfa). Pies alfa jest zazwyczaj życzliwy, czuły i nie wykorzystuje swego stanowiska despotycznie, ale stado nie ma nigdy wątpliwości, że alfa jest przywódcą i ustanawia prawa. Niezależnie od rasy jeśli Ty nie będziesz przywódcą, pies prędzej, czy później zrobi to za Ciebie, z mniej lub bardziej przykrymi dla Ciebie konsekwencjami. Podobnie jak niewychowany pies o dominującym charakterze tworzy swoje reguły i forsuje je wbrew właścicielowi i całej rodzinie sygnalizując swoje zdecydowanie poprzez imponującą postawę, twarde spojrzenie, warczenie aż do obalenia na ziemię i gryzienia. Różne rasy mają różną skłonność do przewodzenia, jak również w obrębie jednej rasy ta skłonność może być rożna. Ty nie powinieneś mieć osobowość i manier sierżanta z koszar, lecz powinieneś mieć spokój i absolutne przekonanie swojej przewagi, której nie trzeba bez przerwy udowadniać, tak jak nie musi jej udowadniać rodzic czy nauczyciel. Jeżeli nie masz pewności, ze będziesz w stanie w spokojny i łagodny sposób utrzymać swoje przywództwo - wybierz rasę, która z natury jest bardzo podporządkowana np. golden retriever czy owczarek szetlandzki, i poproś hodowcę, by wybrał ci szczenię jak najbardziej uległe. Jeśli idea bycia szefem stada przeraża
Cię i jest kompletnie sprzeczna z twoimi przekonaniami, nie bierz psa w ogóle. Koty nie oczekują twojego przewodnictwa. Świnki morskie, chomiki czy rybki nie potrzebują ani przywódcy ani zasad do przestrzegania.
Przywództwo i szkolenie są ze sobą nierozerwalnie połączone. Twoje przywództwo umożliwia ci szkolenie psa (bo pies okazuje posłuszeństwo przywódcy) a trenowania psa przez Ciebie wzmacnia u twego psa postrzeganie
Cię jako „alfa".NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA. JEŚLI NIE CENISZ DYSKRETNEGO TOWARZYSTWA I PANOWANIA EMOCJI U PSA

Nowofundland jest bardzo mocno związany emocjonalnie ze swoją rodziną, lecz rożnie manifestuje swoje oddanie. Niektóre psy zachowują dużą rezerwę w okazywaniu uczuć, inne są bardziej otwarte, jeszcze inne bywają bardziej wylewne. Wszystkie jednak lubią być blisko  Ciebie, zwykle w tym samym pokoju, na swoim materacu czy pod stołem, byle tylko dotrzymać ci towarzystwa. Cieszy je, gdy właściciel z nimi rozmawia, gdy je przytula i głaszcze, lecz same w umiarkowany sposób domagają się ludzkiej uwagi.
Nowofundland jest wrażliwy na nastroje swojego pana: gdy jesteś radosny, zły czy smutny,
Twój pies przeżywa to wraz z tobą. Współodczuwanie to istnieje na poziomie dwóch dojrzałych istot, choć nie jest pozbawione poczucia humoru. Szczenięta, oczywiście, są bardziej zależne, bardziej wylewne (radosne) i bardziej demonstracyjne w swych uczuciach. Generalnie, nowofundlandy bardziej skłaniają się ku wstrzemięźliwości i uwadze niż byciu pochlebcą lub roztrzepanym klownem.

NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI TWÓJ DOM MA PRZYPOMINAĆ MUZEUM


Gruby wełnisty włos nowofundlanda i jego upodobanie do zabaw w wodzie; nawet bardzo błotnistej czynią zeń doskonałego transportera brudu pozostawianego na podłodze; dywanach, a także na meblach i ubraniu. Jeden „fundzio" po paru minutach zabawy na deszczu może obrócić 
Twój nieskalany dom w bajoro. Obfity włos na szyi nasiąka wodą za każdym razem, gdy pies pije, a później woda ocieka na podłogę lub, co najbardziej pies lubi, dzieli się tą przyjemnością z domownikami kładąc mokrą mordę na kolanach. Nowofundlandy okresowo linieją i szczególnie wiosną możesz codziennie wyczesać z psa wielką torbę miękkiego podszerstka lub zapychać regularnie odkurzacz „kotami" zalegającymi podłogę. Nie sugeruję tu, że musisz żyć w zapaćkanym domu, by cieszyć się obecnością nowofundlanda, lecz musisz zaakceptować fakt, że jego obecność oznacza więcej pracy w domu i przy psie i, że musisz się czuć dobrze w nieco mniej nieskazitelnym domu. Różne psy, podobnie jak różne dzieci w różnym stopniu bałaganią. Niemal wszystkie rasy są mniej kłopotliwe od nowofundlanda. Nagi meksykańczyk nie gubi włosów, kot sam się myje, zaś złotej rybce doprawdy trudno zrobić jakikolwiek bałagan. Większość właścicieli nowofundlandów początkowo czuje sporą niechęć do slinienia się psa. Jednak z czasem zwykle zaczyna traktować je nonszalancko. Pewnym sygnałem wielkiego oddania właścicieli jest nie tylko brak zrozumienia dla tych, którzy są przesadnie wybredni w tej „materii". Kochający swe psy nowofundlandziarze potrafią spędzać długie godziny próbując znaleźć pożyteczne zastosowanie dla litrów śliny, gdyby dało się uruchomić regularną produkcję. Ślinienie u nowofundlanda Jest spowodowane specyficzną budową pyska, która umożliwia mu oddychanie podczas pracy w wodzie.

Jeśli nie jesteś w stanie znieść wycierania śliny z telewizora, ściany czy portretu przodka wybierz rasę, która na pewno się nie ślini. Nowofundland z pewnością nie należy do tej kategorii. Bywają koty, które się ślinią lecz bez porównania mniej niż pies, zaś chomiki nie ślinią się wcale.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA JEŚLI NIE LUBISZ REGULARNEGO CZESANIA PSA


Gęsty wełnisty włos nowofundlanda wymaga regularnej pielęgnacji, nie tylko dla w miarę przyzwoitego wyglądu, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowej skory, usuwania patyków, nasion, kleszczy i innych „zdobyczy" spacerowych. Zwykle codzienne czesanie zajmuje około kwadransa lub około pół godziny raz w tygodniu. Oczywiście, jeśli
Twój pies przyniesie ze spaceru pełny wsad do kominka w futrze, musisz spędzić nawet godzinę lub więcej na wydłubaniu wszystkich liści, trawy, rzepów i gałęzi, bo jeśli nie zrobisz tego od razu, wkręcone we włos chwasty wbiją się w skórę, a pies usiłując sam się tego pozbyć porobi sobie kołtuny i rany. Latem, gdy trawy tworzą kłosy trzeba codziennie przeglądać skórę między palcami i usuwać wbijające się nasiona. Codzienna pielęgnacja włosa oszczędza czas i zdrowie psa. Oczywiście, przygotowanie psa do wystawy zabiera znacznie więcej czasu i wymaga o wiele więcej wprawy. Wielotygodniowe zaniedbanie czesania i kąpania powoduje powstawanie zbitych kołtunów, cuchnących moczem i resztkami jedzenia, często nadających się tylko do wystrzyżenia. Jest wiele ras wymagających znacznie mniej pielęgnacji: rasy krótkowłose potrzebują jej zdecydowanie najmniej.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA. JEŚLI NIE LUBISZ CODZIENNEJ PRACY Z PSEM


Nowofundland potrzebuje codziennej porcji ćwiczeń dla zdrowia swego serca i płuc, a także dla utrzymania w dobrej kondycji muskulatury. Ponieważ z natury jest psem spokojnym, a nawet leniwym, sam utyty na ogół nie pracuje wystarczająco nad swoją kondycją. Potrzebne mu towarzystwo człowieka, który skłoni go do długiego spaceru i zabaw ruchowych. Dorosły nowofundland powinien mieć zapewniony rano każdego dnia co najmniej godzinny spacer urozmaicany pokonywaniem przeszkód terenowych np. pagórków i wykonywaniem podstawowych ćwiczeń z posłuszeństwa lub pływaniem po aport czy zimą ciągnięciem sanek z dziećmi. Krótsze spacery „fizjologiczne" w ciągu dni szczególnie podczas upalnych dni lata możemy ograniczyć do kwadransa, zaś wieczorem również należy zafundować psu godzinę lub dwie solidnego spaceru. Szczenięta powinny wychodzić częściej i na krótsze, niezbyt forsowne spacery. Wszystkie psy potrzebują biegania i zabawy dla utrzymania zdrowia. Są jednak takie rasy, które potrafią się doskonale same bawić, turlając godzinami piłkę po dywanie lub biegając do upadłego po niedużym ogrodzie. Należą do nich psy ozdobne i wiele terierów. Jednak jeśli i takim psem nie będziesz się w ogóle zajmować, nie zdziw się, gdy pewnego poranka
Twój ogród zacznie wyglądać jak powierzchnia księżyca cała w kraterach wykopanych pracowicie przez twojego miniaturowego jamniczka. Koty mogą ćwiczyć same przy łapaniu myszy a chomiki ćwiczą biegając w specjalnym kole, więc te zwierzęta nie zabierają właścicielowi czasu. Rośliny doniczkowe nie potrzebują ćwiczeń w ogóle.


NIE KUPUJ NOWOPUNDLANDA, JEŚLI UWAŻASZ. ŻE PIES POWINIEN BIEGAĆ „WOLNY"


Niezależnie, czy mieszkasz w mieście czy na wsi żaden pies nie powinien być wypuszczany na zewnątrz samopas, bez twojej kontroli. Cena, jaką pies w końcu zapłaci za taką swobodę to okaleczenie lub śmierć: w psich walkach, pod kołami samochodu, od broni myśliwych lub trutki podrzuconej w kiełbasie przez złośliwego sąsiada. Łagodny na ogół i przyjazny ludziom nowofundland może też być po prostu ukradziony. Zmuś się więc do wspólnego spacerowania ze swoim psem, a zaoszczędzisz sobie i psu niepotrzebnych stresów. Twoja duma też będzie mile połechtana słowami podziwu od spotykanych po drodze ludzi. Jeśli nie chcesz wziąć odpowiedzialności za to, co się dzieje z twoim psem poza domem - żadna rasa psa nie jest odpowiednia dla Ciebie. Najlepszą propozycją dla kogoś, kto nie chce ograniczać wolności zwierzętom jest karmienie wiewiórek, które przychodzą z krótkimi wizytami, nie absorbując naszego czasu.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA, JEŚLI NIE STAĆ CIĘ NA JEGO UTRZYMANIE


Nowofundland nie jest tani. Sam zakup szczenięcia to spory wydatek, a jest to dopiero początek kosztów, jakie ponosi się przez lata utrzymania psa. Czas jaki odpowiedzialny hodowca musi poświęcić, by prawidłowo odchować i wychować każde szczenię również kosztuje. Okazyjne tanie szczenię od „pseudohodowcy" (tzw. producenta), który kojarzy pierwsze z brzegu zwierzęta tylko dla zysku może się okazać bardzo kosztownym nabytkiem, ze względu na: zły stan zdrowia (koszt: częste wizyty u lekarza, badania, leki), złe nawyki i brak wychowania; koszt: dodatkowe szkolenie, nowe buty dla całej rodziny, bo wszystkie zostały „zjedzone", restauracja biblioteki „przeczytanej" przez szczeniaczka a nawet wymiana drzwi spiłowanych do żywego pazurami. Takie szczenię, prócz pieniędzy pochłonie ogromną ilość czasu właściciela spędzanego w lecznicy i na pilnowaniu, by nowy pupil nie zdemolował całego domu. Szczególnie uciążliwe może być szczenię, które nie przeszło jeszcze kwarantanny wszystkich szczepień. Musi ono załatwiać swe potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu (chyba, ze dysponujemy własnym ogrodem). Nie przyuczone przez hodowcę do korzystania z wyznaczonego miejsca, np. z gazetami będzie sikać gdzie popadnie, najchętniej w dywany.
Niezależnie od kosztów początkowych zakup, szczepienia, rejestracja psa, utrzymanie nowofundlanda nie jest tanie. Będąc dużym psem wymaga relatywnie dużo pożywienia .Rachunki od weterynarza również będą większe, gdy płacimy za leki podawane według wagi psa. Więcej zapłacimy za największy rozmiar stojaka z miskami, posłanie, odżywki i szampony. Nie mając własnego samochodu zapłacimy też więcej za transport. Mały piesek może jechać na kolanach, zamówienie taksówki dla nowofundlanda to dodatkowa dopłata za „combi".
Profesjonalna pielęgnacja (strzyżenie) nowofundlanda również jest kosztowna, gdyż odpowiednie przygotowanie szaty do wystawy zajmuje od 3 do 5 godzin, podczas gdy spaniela czy małego pudla można ostrzyc w godzinę. Na koniec, jeśli chcemy, by nasz nowofundland był dobrze ułożonym psem musimy dodać koszt szkolenia na podstawowym kursie i ewentualnie na wyższych.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA. JEŚLI MARZYSZ O „NAJMOCNIEJSZYM. NAJWIĘKSZYM, NAJBARDZIEJ OKRUTNYM PSIE-MORDERCY"


Opinia o nowofundlandzie jako łagodnym olbrzymie nie jest czczym wymysłem. Typowy „fundzio" raczej przewróci rzezimieszka, by z satysfakcją dokładnie go wylizać niż zaatakuje na serio zębami. To jednak na ogół wystarcza, by napędzić niezłego strachu. Nowofundland nie daje się szkolić na psa obrończego z dwóch powodów: będąc psem od zawsze nastawionym na pomoc i ratowanie ludziom życia nie może być psem nieufnym i agresywnym. Drugi powód: pies tej rasy może zaatakować człowieka tylko, gdy ten stanowi realne zagrożenie dla osoby, nad którą nowofundland sprawuje opiekę. Nie będzie atakował pozoranta, który tylko markuje swą wrogość. Zresztą, uczenie psa gryzienia ludzi mija się z celem. Sam wygląd potężnego niedźwiedzia wystarcza, by trzymać łobuzów na dystans. A jeśli pies zdecyduje się zareagować  to jednym pchnięciem zbije przeciwnika z nóg. Nawet, jeśli właściciel o nieco niskim ego będzie chciał z głupoty lub dla szpanu poszczuć nowofundlanda na kogoś jego inteligentny i zrównoważony pies nie da się na to nabrać i będzie po prostu udawał, ze nie wie o co chodzi. Bywają psy, którym podoba się napadanie na staruszki i dzieci, ale nowofundland absolutnie do nich nie należy.


NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA. JEŚLI NIE JESTEŚ ABSOLUTNIE PEWIEN, ŻE PRZEŻYJE PRZY TOBIE CAŁE SWOJE ŻYCIE

Żaden pies nie zasługuje na los „świątecznego prezentu". Kupowanie psa, by oddać go po pół roku, gdy przestanie być słodkim szczeniaczkiem i z trudem będzie się mieścił w małym mieszkaniu jest doprawdy karygodne. Zdarza się też, że pies traci swój dom, bo nie wyrasta na „zaplanowanego" championa, lub właściciel nie może sobie poradzić z jego dominującym charakterem. Wszystkie te powody są zawinione tylko i wyłącznie przez właściciela, nie przez psa. To nie pies przyszedł do nas i kazał się kupić, to człowiek pojechał do sklepu, do hodowcy i wybrał właśnie to szczenię. Nowofundland jest psem bardzo rodzinnym, bezgranicznie przywiązanym do swoich opiekunów. Utrata domu jest dla niego tragicznym przeżyciem. Jeśli trafi do schroniska lub zostanie porzucony na poniewierkę, może to przypłacić nawet życiem. Ratunkiem dla niego może być tylko nowy, kochający i troskliwy właściciel, który pomoże psu otrząsnąć się z tęsknoty.
Co można poradzić komuś, kogo nie satysfakcjonuje jego pies, zanim dojrzeje do decyzji pozbycia się go?
Jeśli sprawia kłopoty swoim zachowaniem - poszukaj dobrego tresera, który pomoże ci ułożyć psa tak, by był posłuszny i nieuciążliwy.
Jeśli nie radzisz sobie z pielęgnacją -wydaj trochę pieniędzy od czasu do czasu na fryzjera i dobre kosmetyki ułatwiające te zabiegi.
Jeśli marzyłeś o wystawach, a pies nie rokuje wielkich sukcesów – cóż, jeśli masz warunki kup drugiego psa, dokonując bardziej przemyślanego wyboru. Jeśli nie możesz mieć więcej niż jednego psa ciesz się jego towarzystwem i urokliwym charakterem i po prostu poczekaj. Średnia życia nowofundlanda wynosi 10 lat. Jeśli jest to za długo dla Ciebie NIE KUPUJ NOWOFUNDLANDA! Ponieważ psy na ogół żyją kila do kilkunastu lat, a to za długo dla Ciebie - nie kupuj żadnego psa.

KONKLUDUJĄC


Jeśli mimo tych wszystkich wad nadal fascynują
Cię zalety tej rasy - KUP NOWOFUNDLANDA! To naprawdę tak wspaniały pies, jak zawsze słyszałeś. Dokonaj tylko mądrego wyboru. Kup szczenię od rzetelnego, dbającego o swe psy hodowcy, który chce utrzymywać z tobą kontakt zawsze służąc pomocą i dobrą radą. Nie odcinaj się od jego doświadczeń, uważając, ze Ty wszystko wiesz lepiej. Najbardziej doświadczonego kynologa uczą jego własne psy szykując wciąż nowe niespodzianki. Jeśli jest to Twój pierwszy pies - nie buduj Waszego wspólnego życia na masie błędów i eksperymentach. Jeśli ktoś może ci pomóc uniknąć większości z nich. Jeśli będziesz mądrym i troskliwym opiekunem dla swojego nowofundlanda - on odpłaci ci tak wielkim oddaniem i miłością, że zrekompensuje to wszystkie wady (czy on ma jakieś wady?), o jakich pisałam wcześniej.

nowofundland
reproduktor

 

Informacja zgodnie z unijną dyrektywą - Ta strona do poprawnego działania potrzebuje włączonych plików cookie. Cookies to małe, nieszkodliwe pliki tekstowe, które są przechowywane przez Twoją przeglądarkę. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Akceptuję cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information